Az orosz támadások eddig feltűnően kímélték az ukrán civil infrastruktúrát, ám elsősorban is a kelet-európai állam energetikai infrastruktúráját (csővezetékek, elektromos hálózati csomópontok). A hét elején kezdődött orosz rakétatámadásoknak azonban éppen az a legfontosabb tanúsága, hogy ennek a korszaknak vége, Putyin immár ezeket is támadja, ha pedig sikerül szétrombolni mondjuk az ukrán gázellátást szolgáló vezetékeket, akkor Ukrajna akár még a télen leteheti a fegyvert, hisz a lakosság meg fog fagyni otthonaiban. Óriási szükség van tehát Kijev rakétaelhárítási képességeinek fejlesztésére.
Az oroszok taktikát váltottak
A CNN elemzése szerint alapvetően megváltoztak az orosz támadások célpontjai az elmúlt héten. Egyes elemzések arra utalnak, hogy Putyin orosz elnök azért kezdett kiterjedt rakétatámadásokba Ukrajna ellen, mert a Kreml-beli keményvonalasok erre rászorították. Ők ugyanis az eddigi eredményeket és az alkalmazott taktikát is “túl puhának” tartják, és állítólag lelkesen fogadták a február óta először, Ukrajna-szerte, így például Kijevben is becsapódó orosz lövedékeket.
Az amerikai hírcsatorna kiemeli, az oroszok új taktikájának lényege, hogy annyi rakétát lőnek ki egyszerre Ukrajna irányába szárazföldi bázisokról, légi valamint vízi járművekről, hogy azokkal képtelen legyen az ukrán légelhárítás megbirkózni. Egyelőre pedig ez úgy tűnik működik, hisz egyre-másra jönnek a videók a becsapódó orosz rakéták keltette hatalmas veszteségekről, köztük civil áldozatokról.
Ezen a felvételen például egy, a nyugat-ukrajnai Lvivben, egy transzformátorállomást szétromboló orosz rakéta becsapódását láthatod:
Ezért most mindenki azt számolgatja Washingtonban és Ukrajnában is, hogy vajon hány rakétája lehet az oroszoknak, meddig tudják fenntartani ezeket a kegyetlen támadásokat.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/12/a-nato-nyomon-koveti-oroszorszag-minden-lepeset/” ][/hm_embed]
Nem fogynak ki a rakétákból
Nem tűnik valószínűnek például Zelenszkij ukrán elnök azon májusi állítása, miszerint az oroszok ellőtték rakétáik 60%-át ellövöldözték. Az amerikai védelmi minisztérium szerint még legalább a háború előtti rakétamennyiség 50%-a rendelkezésére áll az oroszoknak. Ez már csak azért is így lehet, mert Oroszország bejelentette, régebbi, kevésbé precíziós típusokat is hadrendbe fog állítani.
Ez halálos ítélet a civileknek, hisz például a jelzett KH-22-es rakéták becsapódása csak nagyobb, mint 50 méteres körzetben számítható. Nem véletlen, hogy júniusban rengeteg civil halálát okozta egy ilyen rakéta, miután egy bevásárlóközpontba csapódva robbant fel. A KH-101-es precíziós képessége is 50 méter körül van, az S-300-asat pedig Zaporizsjában és Mikolajivban vetették be eddig az oroszok, szörnyű pusztítást okozva. Nekünk magyaroknak apró jó hír, hogy a hét eleji támadásokban nem céloztak egyetlen kárpátljai települést sem az oroszok.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/12/oroszorszag-azert-bombazza-a-civileket-mert-nem-tud-elorelepest-felmutatni-a-harcteren/” ][/hm_embed]
Az ukrán energia- és gázinfrastruktúra veszélyben van
A civil áldozatok mellett nagyon súlyos probléma, hogy az ukrán energiaügyi miniszter, Herman Haluscsenko tájékoztatása szerint nagyjából az ország energiainfrastruktúrájának 30%-át érte orosz rakétatámadás. Ez azért változás, mert eddig ezt az oroszok nem támadták, ha viszont ez kiesik, akkor télen megfagyhat Ukrajna és kénytelen lesz feladni a harcot. Igaz, a gázinfrastruktúra támadásáról egyelőre nem érkezett hír, hisz az kissé túlozva egy atomvillanásnál is súlyosabb károkkal járhatna a gazdaság és a lakosság számára télen.
Zelenszkij elnök kedden fogadkozott, hogy mindenhol helyreállították a megrongálódott energiainfrastruktúrát, ugyanakkor tény, hogy az ukrán rakétaelhárítás nagyon gyenge lábakon áll. Bár már vállról indítható eszközökkel is szednek le az ukránok orosz rakétákat, azok közül még mindig nagyon sok csapódik be.
Itt van erről egy felvétel:
Nyugati ígéretek
Ezért kedden arról beszélt az ukrán elnök egy G7-találkozón, hogy Ukrajnának hatalmas szüksége lenne modern légvédelmi rendszerekre az orosz rakéták ellen. Az amerikaiak már reagáltak is, megígérték, hogy megnézik, mit adhatnak át. Az ukránok egyébként egyelőre nem akarják az egész országot megvédeni az orosz rakétáktól, csak a kiemelt célpontokat.
Ehhez már kaptak egy német IRIS-T rendszert és hamarosan két amerikai NASAM rendszer is érkezni fog. Olekszij Reznikov ukrán védelmi miniszter optimista volt e téren, szerinte hamarosan ennél is többféle elhárító rendszer érkezik majd.
A CNN szerint azonban ezeket még le is kell gyártani majd nyugaton. Ráadásul kissé drágák ahhoz, hogy ezekkel szedjék le az olcsó iráni kamikazedrónokat, amiből a hírek szerint 2400 darabot vettek az oroszok.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár is kiállt Ukrajna rakétaelhárító-rendszerekkel való ellátása mellett, mert szerinte már ezen a héten is számos orosz rakétát nyugati rendszerekkel semlegesítettek. A félelem ugyanakkor egyelőre jogos attól, hogy ha az oroszok túl sok rakétát indítanak egyszerre, akkor esélytelen lesz lelőni ezeket. Így pedig akár az energia-, vagy a gázinfrastruktúrát is szétrombolhatják az oroszok, megfagyasztva ezzel télen az ukrán lakosságot és térdre kényszerítve a kijevi kormányt.
Source: CNN, Helló Magyar
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért lélegezik szinte minden élőlény oxigént?
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban